Vienā no iepriekšējiem rakstiem tika ieskicēts, kādās Latvijas datubāzēs varētu glabāties katra cilvēka personas dati. Šoreiz paskatīsimies uz dažām citām visai interesantām un publiski pieejamām datubāzēm. Protams, ka lielākā daļa no tām mums ikdienā nav nepieciešamas un mēs laimīgi dzīvotu neko tā arī nezinot, bet vai tad nav interesanti mazliet apmierināt ziņkāri? Tās visas būs vairāk vai mazāk statistiskas, tāpēc par kaimiņa ienākumiem un to, kuri bērni viņa, kuri ne, tomēr Jums nāksies konsultēties ar vietējām zinošajām tantēm 😉
Šādas tādas personu lietas
- Personvārdu datu bāze – varat uzzināt cik cilvēku ar Jums piederošo vārdu Latvijā ir, kādās kombinācijās ar citiem vārdiem tie ir sastopami. Te var redzēt, ka Latvijā ir pavisam 61714 Jāņi, 10485 Līgas (nupat bija aktuāli) un 3440 Ginti. Interesanti, ka var ievadīt tikai vienu burtu un tiek atrasti visi vārdi, kuros šis burts ir, pie reizes arī vārdadienas un Gunnara Treimaņa gudrības par šo vārdu.
- Iedzīvotāju reģistra statistika – šādi tādi statistiski dati no Iedzīvotāju reģistra pa dažādiem griezumiem – pašvaldībām, valstiskās piederības, dzimumiem utml.
- Valsts amatpersonu deklarācijas – lieliska iespēja beidzot uzzināt, ka mūsu tautas priekšstāvjiem un vadītājiem patiesībā lielākoties pieder vien relatīvi sagrabējis autiņš un dažas naudiņas bankā 😉
Ekonomiski rādītāji
- Inflācijas kalkulators – sākot no 1991 gada janvāra līdz pat šodienai varat noskaidrot infālcijas rādītāju par jebkuru periodu. Domājiet, ka pagājušais gads ar saviem 14,1 % bija slikti? Nekā 1992. gads ar saviem 958,7 % bija krietni sliktāk! Un kopš 1991. gada janvāra līdz šī gada janvārim ir bijuši vien nieka 12606,9%.
- Minimālās algas – kāpēc latvieši dzenas uz Īriju? Iespējams arī tāpēc, ka tur minimālā alga ir 1462 EUR, bet pie mums tikai 229,4 EUR.
- Strādājošo mēneša vidējā darba samaksa pa mēnešiem – paskatamies, salīdzinam ar savējo un padomājam, vai iet pie priekšnieka vai nē. Otra lieta, protams, cik tas ir objektīvi vismaz privātajā sektorā, un cik daudz tas atgādina vidējo temperatūru slimnīcas palātā…
- Rigibor un Euribor indeksi – pirms ņemat kredītu ar mainīgām likmēm, paskatieties vismaz vēsturiskā griezumā līdz kādiem augstumiem tas var uzkāpt (gandrīz 13% Rigibor un gandrīz 5% Euribor 3 mēnešu likmēm) un izrēķiniet kāds procentu maksājums hipotekārajam kredītam būs tad.
Citas interesantas lietas
- Medību sezonā nomedītie dzīvnieki – no šī Jūs varat uzzināt, ka piemēram 2003/2004 gadā Latvijā ir nomedīta vesela 1 (viena!) vāvere 😀 Par vēlākiem gadiem gan diemžēl šo ziņu trūkst.
- Svarīgāko derīgo izrakteņu krājumi gada beigās – kā redzams nafta diemžēl nav vai vismaz statistikas pārvaldei nekas par to nav zināms. Tas nozīmē, ka benzīns diez vai lētāks paliks 😉
- Vieglo automobiļu skaits uz 1000 iedzīvotājiem gada beigās – 1980. gadā esot bijuši 66, 2007 gadā esam to seškāršojuši līdz 398 uz 1000. Tiesa gan nav īsti skaidrs cik no tiem ir šrotvāģu, kas vairāk kā trušubūri nav lietojami.
- 15 lielākie uzņēmumi pēc peļņas – te nu mēs redzam, ka LMT vēl iespējas pazemināt tarifus ir ļoti pamatīgas.
Likumdošana
- Darba likums – ļoti vēlams izlasīt visiem darbiniekiem. Kaut vai tāds sīkums kā, piemēram, darbinieks, kam ir bērns līdz 3 gadu vecumam, var izvēlēties visu atvaļinājumu vasarā, ja vien tā vēlas, kā arī nedrīkst uzlikt nekādus ierobežojumus pēc darba pamešanas, nemaksājot atbilstošu ikmēneša atlīdzību visu ierobežojumu uzlikšanas laiku.
- Saeimā esošie likumpojekti – iespēja paskatīties, ko tad “100 gudrās galvas” mums taisās uzkraut.
- Latvijas likumi.
- Tiesību aktu projekti Ministru kabinetā.
- Tiesu nolēmumu datubāze – varat piemēram iegūt pilnu spriedumu Aivara Lemberga apsūdzībā par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un nepatiesu ziņu sniegšanu.
Programmētājiem
- Administratīvo teritoriju un teritoriālo vienību klasifikators, ATVK.
- Latvijas Republikas Tautību klasifikators.
- Saimniecisko darbību statistiskā klasifikācija NACE 2. red.
- Rūpniecības produkcijas klasifikācija, PRODCOM (2008 ).
- Profesiju klasifikators.
- Latvijas bankas valūtu kursi.
Vārdnīcas
- Letonikas vārdnīcas – no latviešu uz angļu, krievu, vācu, lietuviešu, latīņu, igauņu valodām.
- Dict.lv – latviešu, angļu un krievu valodas.
- dictionary.site.lv – latviešu -> angļu un otrādi.
- Letonikas terminu vārdnīcas.
- Tulkošanas un terminoloģijas centra vārdnīca.
- Datorterminu vārdnīca.
- Latvijas atvērtā koda asociācijas terminu katalogs.
Noderīgas saites ar citām datubāzēm
- Datubāzes LR centrālajā statistikas pārvaldē.
- Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes statistika.
- Ceļu satiksmes drošības direkcijas statistika.
- VID publiskojamo datu bāze.
- VID statistika.
- Latvijas transportlīdzekļu aprošināšanas biroja datubāzes – ja grasaties pirkt lietotu mašīnu, ir vērts ieskatīties, vai iepriekšējais īpašnieks saņēmis adrošināšanas atlīdzibas.
- Valsts zemes dienesta Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēma.
- Lursoft statistika.
- Latvijas bankas statistika.
- Nozīmīgāko Latvijas bibliotēku elektroniskais katalogs.
uh, sarakstiņš sirsnīgs.
un tas ir viss?
kaut kad, klīstot pa tīklu, atradu datus, cik naudas mana māte ir dabūjusi par zemes apsaimniekošanu. 😀 un es to nemaz nezināju. :D:D:D
Skaidrs, ka tas nav viss, ja ir kaut kas gana interesants, neviens jau nekavē piemest komentāros kaut ko klāt 🙂
Tad jau var piesviest arī http://periodika.lv/ , kur glabājas un ir full-text meklējami arī Latvijas laikraksti, šobrīd no 1895. līdz 1957. gadam.