Datubāzes

Vienā no iepriekšējiem rakstiem tika ieskicēts, kādās Latvijas datubāzēs varētu glabāties katra cilvēka personas dati. Šoreiz paskatīsimies uz dažām citām visai interesantām un publiski pieejamām datubāzēm. Protams, ka lielākā daļa no tām mums ikdienā nav nepieciešamas un mēs laimīgi dzīvotu neko tā arī nezinot, bet vai tad nav interesanti mazliet apmierināt ziņkāri? Tās visas būs vairāk vai mazāk statistiskas, tāpēc par kaimiņa ienākumiem un to, kuri bērni viņa, kuri ne, tomēr Jums nāksies konsultēties ar vietējām zinošajām tantēm 😉

Šādas tādas personu lietas

 • Personvārdu datu bāze – varat uzzināt cik cilvēku ar Jums piederošo vārdu Latvijā ir, kādās kombinācijās ar citiem vārdiem tie ir sastopami. Te var redzēt, ka Latvijā ir pavisam 61714 Jāņi, 10485 Līgas (nupat bija aktuāli) un 3440 Ginti. Interesanti, ka var ievadīt tikai vienu burtu un tiek atrasti visi vārdi, kuros šis burts ir, pie reizes arī vārdadienas un Gunnara Treimaņa gudrības par šo vārdu.
 • Iedzīvotāju reģistra statistika – šādi tādi statistiski dati no Iedzīvotāju reģistra pa dažādiem griezumiem – pašvaldībām, valstiskās piederības, dzimumiem utml.
 • Valsts amatpersonu deklarācijas – lieliska iespēja beidzot uzzināt, ka mūsu tautas priekšstāvjiem un vadītājiem patiesībā lielākoties pieder vien relatīvi sagrabējis autiņš un dažas naudiņas bankā 😉

Ekonomiski rādītāji

 • Inflācijas kalkulators – sākot no 1991 gada janvāra līdz pat šodienai varat noskaidrot infālcijas rādītāju par jebkuru periodu. Domājiet, ka pagājušais gads ar saviem 14,1 % bija slikti? Nekā 1992. gads ar saviem 958,7 % bija krietni sliktāk! Un kopš 1991. gada janvāra līdz šī gada janvārim ir bijuši vien nieka 12606,9%.
 • Minimālās algas – kāpēc latvieši dzenas uz Īriju? Iespējams arī tāpēc, ka tur minimālā alga ir 1462 EUR, bet pie mums tikai 229,4 EUR.
 • Strādājošo mēneša vidējā darba samaksa pa mēnešiem – paskatamies, salīdzinam ar savējo un padomājam, vai iet pie priekšnieka vai nē. Otra lieta, protams, cik tas ir objektīvi vismaz privātajā sektorā, un cik daudz tas atgādina vidējo temperatūru slimnīcas palātā…
 • Rigibor un Euribor indeksi – pirms ņemat kredītu ar mainīgām likmēm, paskatieties vismaz vēsturiskā griezumā līdz kādiem augstumiem tas var uzkāpt (gandrīz 13% Rigibor un gandrīz 5% Euribor 3 mēnešu likmēm) un izrēķiniet kāds procentu maksājums hipotekārajam kredītam būs tad.

Citas interesantas lietas

Likumdošana

Programmētājiem

Vārdnīcas

Noderīgas saites ar citām datubāzēm

3 Responses to Datubāzes

 1. saprge saka:

  uh, sarakstiņš sirsnīgs.
  un tas ir viss?
  kaut kad, klīstot pa tīklu, atradu datus, cik naudas mana māte ir dabūjusi par zemes apsaimniekošanu. 😀 un es to nemaz nezināju. :D:D:D

 2. Gints Plivna saka:

  Skaidrs, ka tas nav viss, ja ir kaut kas gana interesants, neviens jau nekavē piemest komentāros kaut ko klāt 🙂

 3. Grrr saka:

  Tad jau var piesviest arī http://periodika.lv/ , kur glabājas un ir full-text meklējami arī Latvijas laikraksti, šobrīd no 1895. līdz 1957. gadam.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: