DBVS tirgus daļas

Laiku pa laikam uzpeld tāds jautājums kā – kura ir vispopulārākā datubāze (DBVS)? Diemžēl šis jautājums ir visnotaļ neatbildēts. Es esmu redzējis ntos rakstus, kuros uz DBVS X atsaucas kā uz vienu no populārākajām vai pašu populārāko, taču pamatojums tam laikam ir tik pašsaprotams, ka vienmēr izpaliek 🙂 Apmēram pirms gada es veicu aptauju arī šai vietnē, kuras rezultāti vismaz ir kvantitatīvi izmērāmi un redzami šeit. Protams, tai ir savs trūkums, jo reāli tā ir DBVS popularitāte šīs vietnes lasītāju vidū nevis Latvijā. Tas pats trūkums būs arī visām citām interentā veiktajām aptaujām.

Bet tagad atgriežamies pie virsraksta – tirgus daļas (market share). Tas arī ir veids kā mērīt (un definēt) popularitāti. Tad nu lūk man nesen radās nepieciešamība to atrast un kā parasti – izrādās Google ir spēks! Tirgus pētījumu kompānija IDC katru gadu veic pētījumu par datubāzu daļu globālajā tirgū. Ļoti interesanti ir tas, ka pašā IDC lapā šie pētījumi maksā bargu naudu, taču kaut kādus izvilkumus var dabūt par velti.

Kāda tad ir tirgus daļa saskaņā ar šiem datiem? Pirmkārt kā pirmā izceļas Oracle ar pamatīgu atrāvienu no konkurentiem – vairāk kā 40% no kopējā DBVS tirgus. Otrajā vietā IBM un trešajā Microsoft ar apmēram 20% katram. Kā redzams, tad parējiem paliek relatīvi mazs pīrādziņš, ko dalīt – mazāk par 20 %. Absolūtos skaitļos 2008. gadā tas ir gandrīz 9 miljardi USD ieņēmumu Oraclei un pa 4 miljardiem IBM un Microsoftam. Ieņēmumu pieaugums katru gadu arī diezgan neslikts – parasti vairāk kā 10%. Interesanti arī tas, ka uz Windows operētājsistēmas tiek pārdotas jau vairāk kā 43% licences (pēc ieņēmumiem), otrajā vietā atstājot dažādas Unix platformas ar ~37% un Linuxam un lieldatoriem (mainframe) abiem esot drusku vairāk kā 8%. Saki nu vēl, ka Windows ir nestabils 😉 , pie tam jāņem vērā, ka vienplatformas Microsoft izstrādājumi aizņem mazāk par pusi no tā. OK tad nu šeit ir saites uz pašiem pētījumiem, lai apskatītu sīkāk:

6 Responses to DBVS tirgus daļas

 1. Kaitnieks saka:

  Viss ir atkarīgs no tā, kā šo “daļu” mēra un kas ir pētītā auditorija. Tavi aptaujas dati nepārsteidz, ņemot vērā, ka vairums lasītāji visticamāk nākuši no php.lv forumiem, bet par pasaules datiem es esmu pārsteigts. Nojautu, ka Oracle varētu būt pirmajā vietā, bet tik ļoti? Varbūt tas pateicoties SAP utml lielajām naudas izlietnēm.

 2. Gints Plivna saka:

  Jā Oracles atrāviens ir diezgan liels un pamatīgs, taču es par to jau zināju lasot kaut kādus senākus Gartner pārskatus (kur BTW Oracle dominance izskatās vēl nospiedošāka). Kas mani pārsteidza bija Windows OSa daļa šai visā. Jo Microsofta izstrādājumi tajā aizņem tikai pusi, tātad pārējo aizņem kaut kas cits. Vispār jau pēdēja laikā arī forumos lasu, ka, ja vien nav līkas rokas 😉 , tad arī Oracle uz Windows iet gana stabili. Pie tam ne jau visām DB ir prasība strādāt bez pārtraukuma 24*7*365, ka nav pat laika Windows updeitus uzlikt un restartēties kārtējo reizi 🙂

 3. Sandijs saka:

  Man ir arī dažas Oracle bāzes (maziņas gan), kas strādā uz Windows serveriem un Windows dēļ nekādu problēmu nav bijis. Kaut kādas potenciālas problēmas varētu būt, ja nav ņemtas vērā Windows OS īpatnības.
  Tiesa gan – ja Windows nav obligāta prasība, tad priekšroka tiek dota Unix serveriem (galvenokārt pieejamo serveru jaudu dēļ).

 4. […] tirgus daļa Latvijas mērcē Nupat rakstīju par DBVS tirgus daļām pasaules mērogā. Izrādās, ka arī Latvijā ir veikts pētījums par nosacītu DBVS tirgus daļu valsts […]

 5. Kaitnieks saka:

  Starp citu, runājot par datu bāzēm uz Windows, tam pašam Mysql ir diezgan smagas problēmas uz Windows. Nez kāpēc par šo lietu netiek runāts, līdz ar to es neinformētības dēļ tagad ar vienu projektu visu laiku mokos. Es runāju par šo: http://bugs.mysql.com/bug.php?id=24509
  Tā kā Gint ja kāds tev kā datu bāzu speciālistam jautā, vai Mysql uz Windows ir laba doma, vari atbildes vietā šausmās kliegt. Es tā turpmāk darīšu.

 6. Gints Plivna saka:

  OK būsim zināt un labi, ka arī citiem ir iespēja to redzēt. Njā izskatās jauka kļūda un šķiet, ka ļoti drīz produkcijas versijā labojums arī nebūs…

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: