MySQL Workbench – datu modelēšanas rīks

Iepriekšējo reizi rakstīju par savu pieredzi darbā ar Oracle DesignerGrade modeler un Visio. Tā kā pārāk daudz apskatīt reizē nesanāks, šoreiz būs tikai par vienu MySQL Workbench. Bet vispirms par aptauju, kurai jau pieaugusi neliela bārda. Tātad iepriekšējā reizē jautāju lasītājiem, kādus datu modelēšanas rīkus nācies izmantot. Rezultāti ir šādi:

Datu modelēšanas rīku popularitāte

Datu modelēšanas rīku popularitāte

Kopā bija 77 balsis, no kurām gandrīz trešdaļa (30%) izvēlējās Visio, otrajā vietā ar 19% bija MySQL Workbench, bet trešajā Grade Modeler ar 12%, ceturtajā Designer ar 11%. Pārējiem visiem piekritēju bija mazāk nekā 10%.

Nu tad ķeramies pie godājamā otrās vietas ieguvēja MySQL Workbench. Instalāciju tam var atrast šeit. Rīks ir bezmaksas jeb precīzāk tā Community redakcija ir pieejama ar GPL licenci.

Sākumā dažas svarīgākās lietas:

 • Rīks ir domāts tikai un vienīgi MySQL datubāzei.
 • Rīkam ir divas redakcijas (editions). Community ir pieejama bezmaksas, bet Standarta ir par maksu ar papildus iespējām, piemēram, datubāzes dokumentācijas ģenerēšanu.
 • Vismaz jaunākajā 5.2 versijā ar to var darīt jau trīs lietas:
  • veidot datubāzes modeļus;
  • izpildīt SQL pieprasījumus;
  • veikt MySQL datubāzes administrēšanu.

Izvērstu tā iespēju uzskaitījumu un salīdzinājumu pa redakcijām var redzēt šeit.

Tālāk pievērsīsimies šī rīka datu modelēšanas iespējām. Nākošajā attēlā var uzskatāmi redzēt šī rīka maza datu modelīša piemēru.

MySQL workbench datu modeļa piemērs

MySQL workbench datu modeļa piemērs

Uzskatāmi ir iezīmētas primārās atslēgas (dzeltena atslēdziņa), obligātie lauki (aizpildīts rombiņš), ārējās atslēgas (rozā rombiņš), datu tipi un indeksi, protams arī redzami, bet tos var arī aizvākt. Kopējais rīka izskats ir šāds:

MySQL Workbench Screen

MySQL Workbench Ekrānforma

Rīku iepētīju diezgan minimāli, bet daži iespaidi radās:

 • Tam ir tikai datu modelis, nav entītiju modelis. Tiesa gan, tas rīka izstrādātājiem veidojamos modeļus nav liedzis nosaukt par EER modeļiem, tā kā es šādu saīsinājumu redzēju pirmo reizi, tad pajautāju Googlei, kas tā tāda EER diagramma. Atradu ka tā saucās uzlabotā ER diagramma (enhanced ER-diagram) un šeit arī kāda Sanhosē universitātes ķīniešu profesora prezentāciju par šo. Nu ja pieņem, ka šī profesora viedoklis ir pareizs, tad gan šim rīkam ar viņa iespējām līdz ENHANCED ER diagrammai, piedodiet par izteicienu, kā cūkai līdz mēnesim 🙂
 • Saitēm nav iespējams mainīt gala punktus pie kastītēm, tie tiek noteikti automātiski. Man ir aizdomas, ka sarežģītāku diagrammu gadījumā tas būtu diezgan nepatīkami.
 • Tabulām ir iespējams mainīt izmērus (tās staipīt), tas neapšaubāmi ir pozitīvi, jo lai izveidotu pārskatāmu diagrammu šī lieta ir ļoti nepieciešama.
 • Rīks ļauj datu modelī attēlot un uzturēt arī skatījumus un saglabātās koda vienības.
 • Rīks ļauj ģenerēt kodu no modeļa (forward engineer), kā arī ievilkt jau esošas datubāzes tabulas modelī (reverse engineer). Kas vēl trakāk, tas ļauj arī salīdzināt izmaiņas un tās ievilkt vai nu modelī vai izveidot datubāzē. Tiesa gan izmaiņas tiek parādītas tikai objektu līmenī, piemēram, kaut kas tabulas definīcijā ir mainījies, bet nu jebkurā gadījumā tas ir ļoti labi. Salīdzināšanas ekrāns ar jau izvēlētām mērķa iespējām (ignorēt, DB->modelis, modelis->DB) izskatās šādi:
Datubāzes un modeļa sinhronizācija

Datubāzes un modeļa sinhronizācija

Nobeigumā varu izteikt tikai vienu secinājumu – katrā ziņā rīks izskatās simpātisks, tam ir diezgan daudz visādu iespēju un tas noteikti ir gana noderīgs, ja nepieciešams izmantot MySQL DBVS.

4 Responses to MySQL Workbench – datu modelēšanas rīks

 1. imo saka:

  varbūt var apskatīt šo rīku ? http://www.fabforce.net/dbdesigner4/
  manuprāt tam rīkam ir gana daudz iespēju …

 2. Māris saka:

  Vai tad Visio var darīt kautko vairāk kā atrauti no visa zīmēt uz virtuāla papīra? Jeb vai viņš tagad spēj strādāt ar linkotiem datiem?

 3. Gints Plivna saka:

  Kas ir domāts ar “linkotiem datiem”? Nu VISIO ar atbilstošu redakciju (edition) var uztaisīt ER modeli (patiesībā DB modeli) un tam noģenerēt SQLus, var uztaisīt arī Reverse engineer, neesmu īsti drošs, bet laikam varēja arī izmaiņas ienest modelī/basē. Tas tīri par datu modelēšanas iespējām.
  Kas attiecas uz to vai VISIO ir vienots repozitorijs prasībām, klasēm, tabulām whatever kam vēl, nu tad tāda, protams, nav.

 4. Māris saka:

  Dati (no ārējas datubāzes) līdz šim tikuši vienmēr linkoti caur ODBC, kaut teorētiski, cik dzirdēts, pastāv daudz citu, it kā labāku ceļu, tomēr šo citu plašu ieviešanos lietojumprogrammās neesmu novērojis.
  Jau gadus 10 ik pa laikam uzdodu jautājumu – vai grafiskai pieprasījumu būvēšanai ir kas labāks par MS Access? Tagad arī Visio? Reiz pamēģināju Open Office atbilstošo analogu, bet tanī no vienas ODBC data sources varēja linkot vai nu visas tabulas vai nevienu…
  Kas ir repozitorijs?

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: